Péče o obuv – pokyny pro údržbu obuvi

Návod na použití a údržbu při péči o obuv

 1. Pro každou příležitost je vhodný jiný druh obuvi, proto při výběru pečlivě zvažte účel, k němuž bude obuv používána. Sportovní obuv je určena vždy pro určitou skupinu sportù.Sportovní obuv užívaná k jinému účelu, než je určena, nemůže být reklamována.
 2. Pečlivě vyberte správnou velikost a nejlépe vyhovující střihové provedení. Nevhodně zvolený typ obuvi, nesprávná velikost, šíře nebo tvar nemohou být důvodem k pozdější reklamaci.
 3. Obuv si při nákupu pečlivě vyzkoušejte.
 4. Obuv je nutno často střídat, zejména v nepříznivém počasí.
 5. Obuv používejte způsobem a v prostředí odpovídajícímu její účelovosti. Plážová a přezůvková obuv není vhodná k celodennímu nošení.
 6. Při obouvání, zejména uzavřeného střihu, používejte obouvací lžíci.
 7. Usňová i textilní obuv s konfekčním šitím není vodotěsná. Voda může pronikat jak usní, tak šitím a spoji dílců. Odolnost proti promočení lze zvýšit použitím vhodných impregnačních přípravků na obuv.
 8. Promáčená obuv se nesmí sušit v kontaktu ani v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojù.
 9. Obuv jenž je vybavena membránou, která zabraňuje pronikání vlhkosti dovnitř obuvi, musí být ošetřována pouze výrobky označenými vhodností k ošetření obuvi s membránou.
 10. Vezměte na zřetel, že každodenním nošením obuvi, přiměřeně klesá její životnost. Záruční dobu na obuv nelze zaměňovat s životností obuvi.
 11. Obuv po každém použití ošetřete dle typu a materiálu vhodnými prostředky na obuv.
 12. Do uzavřené, zejména usňové obuvi po vyzutí napněte napínáky odpovídající velikosti.
 13. U obuvi ze syntetických materiálů se vyhýbejte náhlým změnám teploty a mrazu.
 14. Žádnou obuv nelze prát v pračce.
 15. Obuv je nutno chránit před chemickými vlivy a rozmáčením.
 16. Ošetření jednotlivých druhù obuvi:

Obuv z hladkých usní

zbavit nečistot vhodným kartáčkem, měkkým hadříkem případně vlhkou houbou. Suchou useň ošetřit krémem. Vyvarujte se rozmočení, poškozuje vzhled povrchové úpravy a deformuje tvar. Pokud dojde k promáčení obuvi dbejte na její včasné očištění, vysušení a nakrémování krémem určeným pro příslušný druh usně a typ její povrchové úpravy. Vyvarujte se častému používání samolešticích prostředků – vždy dávejte přednost krému.

Vlasové materiály

velury a nubuky – znečištění odstranit krepovým kartáčkem nebo speciální gumou, kartáčovat bez vydírání vlasu! Na ošetření jsou vhodné impregnační přípravky ve sprayích. Vlasová useň se nikdy nekrémuje!

Lakové usně

nečistoty odstranit měkkým textilem za sucha nebo mokra. Povrch nutno chránit před chemickými vlivy a rozmáčením. Před mrazem chraňte ošetřením speciálním prostředkem na lakové usně.

povrstvená useň

viz lakové usně.

plastové materiály

se snadno čistí vodou s přídavkem saponátu a po opláchnutí se vytře hadříkem.

pryžové materiály (gumáky)

omýt a nechat voně obeschnout.

Textilní obuv

čistit kartáčováním, podle druhu textilu a povahy znečištění také vytíráním za vlhka, mastné skvrny èistièem skvrn na textil. Impregnovat sprayem na textil. Abyste zachovali kvalitu a vzhled vaší obuvi, dodržujte prosím následující instrukce pro sušení, čištění a základní péči o obuv.

Sušení obuvi

Nechte obuv vyschnout při pokojové teplotě, vyplňte botu papírem nebo napněte na napínák, zachová si tak původní tvar. Nesušte na radiátoru, v sušičce, na ohni, fénem, nebo ani jiným zdrojem přímého tepla.

Čištění a údržba

Obuv musí být před aplikací leštidla, krému nebo čističe skvrn důkladně očištěna a vysušena. Při použití leštidel, krémů a čističů skvrn dbejte, prosím, pokynů jejich výrobce.

Kůže

• jemně kůži otřete látkou navlhčenou v mýdlovém roztoku teplé vody
• neperte v pračce
• nebělte
Po vyschnutí rovnoměrně naneste krém na obuv nebo leštidlo. Barva krému by měla odpovídat barvě svršku boty, pro světlé barvy nebo přírodní barvu kůže použijte neutrální krém.

Semiš a nubuk

 • za sucha odstraňte nečistoty kartáčkem na obuv
 • nepoužívejte vodu. může způsobit trvalé skvrny na svrchním materiálu.

Skvrny od oleje a mastnot mohou být odstraněny čističem skvrn vhodným pro semiš a nubuk.

Syntetické materiály

Podle struktury materiálu se řiďte instrukcemi pro kůži. semiš nebo nubuk.

Kanvas a tkaniny

 • jemně obuv otřete látkou navlhčenou v mýdlovém roztoku teplé vody
 • neperte v pračce
 • nebělte

Skvrny od oleje a mastnot mohou být odstraněny čističem skvrn vhodným pro kanvas a tkaniny

0

Your Cart